co pyli w lipcu

Początek wakacji nie rozpieszcza alergików. W powietrzu unoszą się pyłki, które mogą uprzykrzyć letni czas. Co pyli w lipcu? Jakie pyłki wywołują alergię w lipcu?

Co pyli w lipcu?

Lipiec to piękny miesiąc – początek wakacji i upragnionego lata. Ale w tym miesiącu nie unikniemy pylenia roślin. Alergicy doskonale wiedzą, jak uciążliwe potrafią być pyłki roślin. Unoszące się w powietrzu mikroskopijne cząstki roślin, trafiają do naszego układu oddechowego, powodując katar, kichanie i duszności. Upał dodatkowo wzmaga objawy alergii wziewnej, ponieważ w suche dni, większa ilość pyłków znajduje się w powietrzu. Okresy pylenia roślin porządkuje nam kalendarz pyleń, który wskazuje również na szkodliwość pyłków. Odczytamy z niego, kiedy i w jakim stopniu pylą dane rośliny.

Trawy

Trawy obejmują kilkanaście tysięcy gatunków. Nie brakuje ich także w naszym kraju. Spotkamy trawy na polach i wszelkich terenach zielonych, również miejskich. Wysokie stężenie pyłków traw obserwujemy w pierwszej połowie lipca. Z biegiem wakacji, ilość pyłków będzie się nieco zmniejszać, jednak trawy pylą aż do jesieni. Alergicy powinni unikać miejsc, gdzie kosi się trawę.

Szczaw

Szczaw lubi umiarkowany klimat, więc w naszym kraju czuje się znakomicie. Niestety roślina kwitnie, wydzielając pyłki. Jego stężenie, wraz z początkiem miesiąca, określa się jako średnie. Uczulenie na szczaw nie występuje jednak zbyt często.

Pokrzywa

Pokrzywa, która należy do bylin, nie jest lubianą rośliną, nie tylko ze względu na parzące właściwości. Lipiec to czas, kiedy pokrzywa pyli. Przez cały miesiąc, osoby uczulone są narażone na objawy alergii, przez dużą ilość pyłków tej roślin, unoszących się w powietrzu.

Caldosporium i Alternaria

pyliW okresie letni obserwujemy także wysokie stężenie grzybów z rodziny Cladosporium czy Alternaria. Mikroskopijne grzyby wywołują objawy alergii wziewnej, takie jak duszności czy katar. Przez całe wakacje, stanowią one zagrożenie dla zdrowia alergików.

Oprócz wyżej wymienionych pyłków roślin, w miesiącu lipcu obserwujemy także pylenie bylicy, komosy, lipy oraz babki lancetowatej. Jednak rośliny te pylą wtedy w małym stopniu.

Katarzyna Antos