
Alergia wynika z nieprawidłowej reakcji naszego organizmu na kontakt z nieszkodliwym czynnikiem środowiskowym. Przeciwciała IgE rozpoznają alergen i przyczyniają się do wydzielenia mediatorów stanu zapalnego przez komórki tuczne. Za stan zapalny i objawy uczulenia odpowiedzialna jest głównie histamina. Alergia dotyczyć może skóry, układu pokarmowego czy układu oddechowego. Nierzadko jej symptomy pojawiają się w obrębie narządu wzroku. Najsilniej na styczność z uczulającą substancją reagują spojówki, rogówki i powieki. Jednym ze schorzeń alergicznych oczu jest brodawkowate zapalenie spojówek.
Zapalenie spojówek jest często spotykane w praktyce okulistycznej. Może być wywoływane przez alergie, bakterie, wirusy, grzyby, a nawet pasożyty. W przebiegu choroby pojawia się świąd, wodnista lub śluzowa wydzielina, pieczenie i łzawienie oczu. Niekiedy w spojówce pojawiają się brodawki. Alergiczne zapalenie spojówek często poprzedza inne choroby związane z uczuleniem, takie jak pyłkowica czy nieżyt nosa.
Choroby alergiczne oczu
Choroby alergiczne oczu są wynikiem kontaktu z alergenami sezonowymi lub całorocznymi. Do tych pierwszych zaliczamy pyłki roślin, takich jak trawy, drzewa czy chwasty, oraz zarodniki grzybów. Przez cały rok możemy zetknąć się za to z substancjami obecnymi w mieszkaniu. Wyróżniamy tutaj sierść i naskórek zwierząt, pleśnie czy kurz. Zazwyczaj całoroczne zapalenie spojówek ma przebieg łagodniejszy niż sezonowe. Choroby alergiczne oczu związane z alergenami pojawiającymi się w powietrzu okresowo w 95% przypadków towarzyszą sezonowemu nieżytowi nosa. Zapalenie spojówek może też pojawić się w wyniku alergii kontaktowej na detergenty lub związki metali. Niekiedy wywoływane jest również przez atopowe zapalenie skóry.
Objawy chorób alergicznych oczu
Alergiczne choroby oczu charakteryzują się stanem zapalnym, zaczerwienieniem i łzawieniem narządu wzroku. Oczy mogą uporczywie swędzieć, piec lub nawet boleć. Spojówka i powieka są obrzęknięte. Z oczu może wypływać ropna, wodnista lub śluzowa wydzielina, a wokół nich pojawiają się zmiany skórne. Nierzadko u chorych pojawia się światłowstręt, choć zaburzenia widzenia są raczej rzadkie. Niekiedy obserwowana jest także rozlana reakcja brodawkowa.
Brodawkowate zapalenie spojówek
Brodawki pojawiają się w przebiegu wielu chorób oczu, które mogą być także związane z alergią. Mogą towarzyszyć bakteryjnemu zakażeniu spojówek, przewlekłemu zapaleniu brzegów powiek, alergii sezonowej oczu, a także górnemu rąbkowemu zapaleniu rogówki i spojówek. Niekiedy występują w wyniku noszenia soczewek kontaktowych. Brodawki powstają przez przerost nabłonka spojówki, który zaczyna tworzyć wypukłości z centralnie położonym naczyniem krwionośnym. Mają blade obwódki, co nadaje spojówce wygląd mozaiki usianej czerwonymi kropkami. W związku z uczuleniem brodawki często pojawiają się w wyniku ostrego sezonowego zapalenia spojówek. Występują też w przebiegu atopowego zapalenia skóry, które przenosi się niekiedy na oczy.
Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
Do olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek może dojść, gdy proces zapalny w obrębie oka trwa długo. Następuje wtedy pękanie przegród włóknistych, które mocują nabłonek do podłoża. Pojedyncze wypukłości łączą się w brodawki olbrzymie, których wymiary są większe niż 1 mm. Objawy te towarzyszą nie tylko alergicznym chorobom oczu, ale także mogą wystąpić w wyniku noszenia soczewek kontaktowych. Powstają także przez nadwrażliwość oczu na protezy oczne, drażniące szwy po operacjach lub nierówności powierzchni gałki ocznej. Brodawkom może towarzyszyć świąd, pieczenie, biała wydzielina z oka i obrzęk spojówki. Chory niejednokrotnie skarży się na uczucie tkwienia w oku ciała obcego.
Leczenie alergicznych chorób oczu
Leczenie alergicznych chorób oczu polega przede wszystkim na eliminacji czynnika, który wywołuje stan zapalny związany z reakcją uczuleniową. Chory powinien maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami. Oznacza to często rezygnację z wychodzenia z domu w okresie pylenia roślin czy oddanie zwierzęcia domowego. Jeżeli alergik był narażony na styczność z substancjami uczulającymi, powinien przepłukać oczy jałowym roztworem soli fizjologicznej. W terapii stosowane są też środki farmaceutyczne. Najczęściej wykorzystuje się preparaty przeciwalergiczne oraz glikokortykosteroidowe leki przeciwzapalne. Chorym ulgę przyniosą także zimne okłady i nawilżanie skóry wokół oczu.
Karolina Solga
O masz, dobrze wiedzieć. Jak na razie przyzwyczaiłam się do monitorowania alergii przez aplikacje i w razie czego szybkiego zakraplania czerwonym Starazolinem, sprawdza się bez pudła. Ale jednak świadomość problemu musi być, dzięki!
Ja też tak robiłam ale w pewnym momencie alergia stała się nie do zniesienia. Będę robic testy alergiczne w CMP w Krakowie i chce dowiedziec się od lekarza czy da się jakoś mnie odczulić. Żeby chociaz trochę zmniejszyć tą alergię.
natrafiłam ostatnio w drogerii na kropelki Starazolin, zaczęłam zakrapiać oczy 3 razy dziennie, po 2 krople na oko i zapalenie mi przechodzi 😉