To, co organiczne, staje się odpowiedzią na sztucznie stworzone w laboratoriach bomby ekologiczne. Ale nie tylko w laboratoriach powstają przedmioty, z których korzysta się na co dzień, a które niekoniecznie wpływają pozytywnie na kondycję organizmu.
Zanieczyszczona bawełna – powody
Dzieje się tak chociażby w przypadku bawełny. Bawełna to podstawowy surowiec włókienniczy, czyli składnik ubrań. To, z czego jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, to środowisko, w którym się ją uprawia.
Standardowo plantacje bawełny to ogromne połacie gleby, na których liczy się przede wszystkim jedno – zysk. To oznacza wykorzystanie taniej siły roboczej i płace zdecydowanie poniżej poziomu godnego człowieka. Niskie wynagrodzenia z całą pewnością nie odpowiadają także ciężkiej pracy, którą muszą wykonać zatrudnieni do niej pracownicy.
Bardzo powszechne i „korzystne” dla produkcji bawełny jest też stosowanie GMO. Na tym jednak nie koniec. Dla lepszych wyników finansowych, firmy używają łatwo dostępnych środków owadobójczych o silnym działaniu, którymi są po prostu pestycydy. W praktyce, pola nawożone są pestycydami kilkakrotnie w ciągu roku! Statystyki nie kłamią. Użycie pestycydów w uprawie bawełny sięga aż 16% wykorzystania tego związku w ogóle.
Hodowla bawełny a środowisko
Jakie konsekwencje niesie za sobą wykorzystanie pestycydów, które przenikają do gleby? Po pierwsze, niszczona jest sama gleba. Po drugie, w wyniku opadów pestycydy są wypłukiwane i trafiają dalej do wód gruntowych, a także do większych zbiorników wodnych.
Na tym jednak nie koniec. Pestycydy przenikają do włókien bawełny, a w efekcie – znajdują się w ubraniach. Choć organizm dorosłego człowieka powinien sobie z tym problemem poradzić, gdyż skóra w pewnym wieku staje się odporna na działanie negatywnych substancji, inaczej rzecz wygląda w przypadku dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i przepuszcza do organizmu wszystko, z czym ma kontakt. Skóra dziecka nie rozróżnia tego co dobre, od tego, co szkodliwe.
Efekt? Pestycydy znajdujące się w bawełnie mogą u dziecka wywołać podrażnienia lub wręcz być przyczyną uczulenia. Specjaliści radzą rodzicom, by zadbali o to, by dziecko miało na sobie naturalne, zdrowe ubranka o najwyższej jakości. – W ten sposób można uniknąć wiele przykrych konsekwencji – dodają.
Bawełna organiczna dostępna na rynku
Wielu producentów postawiło na ubranka z organicznej bawełny. Jej produkcja rządzi się zupełnie innymi prawami, niż w przypadku tradycyjnej bawełny. Przede wszystkim, bawełna organiczna zanim rozpocznie swój wzrost, musi mieć odpowiednio przygotowane podłoże.
Gleba wykorzystywana do produkcji bawełny organicznej, w pierwszej kolejności przechodzi 3-letnią kwarantannę. Przez okres ten nie mogą do niej docierać żadne związki chemiczne. Dopiero po zakończeniu tego procesu rozpoczyna się uprawę.