Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o charakterze przewlekłym, dlatego może ciągnąć się przez lata i – pozornie wyleczone – wielokrotnie nawracać. Atopowe zapalenie skóry u dzieci może się różnić – u niemowląt czy nieco starszych dzieci przyczyny i objawy AZS będą inne niż u nastolatków. Jeśli u naszego malucha zdiagnozowano AZS warto przygotować się (choć nie jest to regułą) na wieloletnią walkę z chorobą, a w związku z tym prześledzić jej różne fazy przebiegu, które zazwyczaj zmieniają się w zależności od wieku naszej pociechy.
Przyczyny AZS u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry jest rodzajem alergii, która coraz częściej dotyka noworodki. Badania wskazują, że najwięcej zachorowań na AZS pojawia się w ciągu pierwszego roku życia. Przyczyny zazwyczaj leżą w alergii na niektóre pokarmy. Małe dzieci, których układ pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do przyjmowania wszystkich pokarmów, mogą reagować na niektóre z nich zmianami chorobowymi w postaci AZS. Najczęstszym alergenem w przypadku niemowląt jest białko mleka krowiego, białko jaja, kakao, miód, orzechy, pszenica oraz niektóre ryby.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci starszych
U dzieci nieco starszych (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) alergeny pokarmowe nie są już główną przyczyną występowania AZS, tak jak to jest w przypadku niemowląt. Układ pokarmowy starszych pociech jest już dojrzały i zazwyczaj nie reaguje alergicznie na składniki niektórych pokarmów. W przypadku dzieci do około 12 roku życia przyczyn atopowego zapalenia skóry szuka się więc przede wszystkim w alergenach występujących w powietrzu – w kurzu, roztoczach, sierści zwierząt czy w pyłkach niektórych roślin.
Podobnie rzecz się ma w przypadku nastolatków, u których występowanie skóry atopowej na ogół spowodowane jest stycznością z alergenami wziewnymi. Ale częstą przyczyną AZS u najstarszych dzieci (a także u osób dorosłych) są również składniki niektórych kosmetyków lub środków chemicznych, z którymi skóra ma styczność.
Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci w różnym wieku
Skóra atopowa – bez względu na wiek pacjenta – cechuje się zaczerwienieniem oraz uporczywym, męczącym swędzeniem. Typowym objawem jest też jej nadmierna, wyczuwalna w dotyku suchość i charakterystyczna grudkowatość.
Swędzące, przesuszone miejsca mogą pojawić się w różnych punktach na ciele malucha, jednak u niemowląt będą to najczęściej policzki, które stają się zaczerwienione, jakby lekko świecące, a także skóra głowy oraz okolice za uszami.
Z kolei u dzieci starszych, między 3. a 12. rokiem życia, zmiany skórne związane z AZS występują najczęściej w zgięciach łokci, pod kolanami, na nadgarstkach, na skórze głowy, szyi oraz za uszami.
Należy też zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj między 2. a 4. rokiem życia objawy AZS łagodnieją lub całkowicie zanikają. U dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się okresami remisji oraz nawrotów.
U nastolatków po 12. roku życia AZS często przyjmuje postać zaczerwienionych, grudkowatych wyprysków zlokalizowanych w różnych częściach ciała (twarz, klatka piersiowa, nadgarstki). Bardzo często u dzieci najstarszych (oraz u osób dorosłych) zmiany skórne występują także na grzbietach dłoni.
Czy z AZS można wyrosnąć?
Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się okresami remisji oraz nawrotów, nie ma reguł dotyczących jej przebiegu. U niektórych dzieci AZS zanika około 4. – 5. roku życia i choroba już nigdy nie daje o sobie znać, z kolei w innych przypadkach pacjent będzie się borykał z tą uciążliwą dolegliwością nawet przez całe życie. Pamiętajmy jednak, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą charakterystyczną dla wieku dziecięcego, dlatego w większości przypadków, z upływem czasu, choroba daje o sobie coraz mniej znać, lub całkowicie wygasa.
Natalia Łukaszewska
azs u mojego szkraba najprawdopodobniej ma przyczyne genetyczna, bo oboje z mezem to mamy, na szczescie u dziecka nie jest tak zle, stosujemy bardzo dobre emolienty do ciala Latopic, ktore maja dobroczynny wplyw na skore dziecka, lagodza swiad, zaczerwienienia, podraznienia, do tego stosujemy kuracje probiotykiem na alergie Latopic, ktory rowniez lagodzi przebieg alergii, dzieki temu dziecko sie tak nie meczy:)