Atopia to poważna i coraz bardziej powszechna choroba skóry, co nie oznacza, że nie można z nią żyć i skutecznie walczyć. Atopowe zapalenie skóry to nie koniec świata!
Atopowe zapalenie skóry
To jedna z dość powszechnych dermatoz, czyli chorób skórnych. Ich podłoże często jest alergiczne. Duży wpływ na rozwój schorzenia mają także czynniki genetyczne. W przypadku choroby u chociaż jednego z rodziców, zwiększa się ryzyko wystąpienia jej u dziecka. Atopia bywa trudna w leczeniu ze względu na objawy, które mogą występować okresowo. Przebieg atopowego zapalenia skóry jest bardzo zmienny i zależny zarówno od czynników środowiskowych jak i nas samych. Objawy mogą się nasilać i nawracać, ale odpowiednie zasady pielęgnacji i leczenia skóry dają szansę na jej zdrowy stan.
Atopowe zapalenie skóry to nie koniec świata!
Dla wielu osób diagnoza atopii może okazać się czymś strasznym. Fakt, że na atopowe zapalenie skóry nie ma lekarstwa może nieco przerażać. Jednak miliony ludzi na świecie żyje z tym schorzeniem, ciągle walcząc o poprawę wyglądu skóry. Badacze wciąż poszukują skutecznych środków na objawy towarzyszące chorobie takie jak świąd, pokrzywka czy rumień. Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów i specjalistycznych kosmetyków, które umożliwiają właściwą pielęgnację podrażnionej skóry. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny przestrzegać zasad szczególnej pielęgnacji ciała, bez względu na daną porę roku. Wskazane jest również unikanie sytuacji stresowych, które tylko wzmagają objawy dermatozy. Ważne jest nastawienie psychiczne do samej choroby. Nie można się poddawać i popadać w kompleksy związane ze stanem skóry. Przy odpowiednim jej traktowaniu, atopicy mogą uzyskać jak najbardziej zdrowy wygląd skóry.
Atopowe zapalenie skóry to nie koniec świata. Powstaje coraz więcej grup wsparcia czy organizacji dla osób chorych. Dzięki takim inicjatywom, społeczeństwo zaczyna inaczej spoglądać na problem atopii. Każdy człowiek powinien akceptować drugą osobę taką, jaką jest, bez względu na jej chorobę. Pamiętajmy więc o tym, że najważniejsze jest to, co kryje się pod skórą.
Katarzyna Antos