Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Podłożem schorzenia jest atopia, czyli wrodzona skłonność do nadmiernej reakcji na uczulające lub drażniące bodźce. Organizm atopika w odpowiedzi na kontakt z alergenami wytwarza duże ilości przeciwciał IgE. Inicjują one powstawanie stanu zapalnego. Skóra atopowa jest pozbawiona ochronnego lipidowego płaszcza, który zapobiega utracie wilgoci i wnikaniu patogenów. Z tego powodu jest zaczerwieniona, sucha i objęta swędzącym wypryskiem. Zmiany te często zajmują twarz, szyję, zgięcia kolan i łokci oraz dłonie. Jak zadbać o skórę rąk?
Nasza skóra ma szereg istotnych funkcji do spełnienia. Zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z organizmu oraz nie pozwala na wnikanie szkodliwych mikroorganizmów. Stanowi także barierę dla alergenów i drażniących substancji. Jej właściwości wynikają z obecności ochronnego hydrolipidowego płaszcza. To właśnie on zostaje uszkodzony u atopików. Atopowe zapalenie skóry wywołuje przykre objawy, takie jak swędzenie i powstawanie nieestetycznych wyprysków. Prowadzi również do wtórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Jak pielęgnować skórę atopową rąk?
Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze?
Atopowe zapalenie skóry nazywane jest inaczej wypryskiem atopowym lub egzemą. Choroba ta rozwija się już u niemowląt. Niekiedy mija z wiekiem, choć wiele osób musi zmagać się z nią przez całe życie. Podłożem AZS jest atopia, czyli wrodzona skłonność układu odpornościowego do nieprawidłowej reakcji na czynniki środowiskowe. Pierwszą jej manifestacją jest zazwyczaj alergia pokarmowa. Następnie rozwinąć się może atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa oraz astma oskrzelowa. Choroby alergiczne u atopików wynikają z nadmiernej produkcji przeciwciał IgE w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Objawy często pojawiają się w wyniku styczności z niektórymi pokarmami lub substancjami wziewnymi, takimi jak kurz czy pyłki roślin.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Najbardziej uciążliwym objawem atopowego zapalenia skóry jest przykry świąd. Atopik intensywnie się drapie, przez co dodatkowo uszkadza naskórek. Rany są miejscem wnikania bakterii i grzybów, które wywołują wtórne zakażenie i zaostrzają proces zapalny. Na skórze atopowej pojawiają się często zaczerwienienia, grudki i pęcherzyki. Niekiedy tworzą się nawet nadżerki oraz sączące się ranki. Skóra może stać się pogrubiała i lekko brązowa. Dodatkowo naskórek intensywnie się łuszczy. Zmiany skórne obejmują najczęściej twarz, szyję, zgięcia nadgarstków i łokci oraz stopy. Pojawiają się także na dłoniach, co dla atopika może stanowić duży problem. Ręce narażone są na kontakt z wieloma drażniącymi substancjami, co zaostrza objawy. Poza tym trudno ukryć nieestetyczny wyprysk podczas zajęć w szkole czy w pracy.
Wyprysk atopowy na skórze rąk
Atopowe zmiany często obejmują skórę rąk. Jest ona wyjątkowo często narażona na kontakt z wszelkimi substancjami drażniącymi. Na skórę dłoni niekorzystnie wpływa styczność z detergentami, mydłami, chemikaliami czy żelami. Objawy zaostrzać może także noszenie wełnianych rękawiczek, prace w ogrodzie czy sprzątanie domu. W wyniku tych czynności skóra staje się popękana i sucha. Długotrwały kontakt z syntetycznymi środkami czystości u wielu osób wywołuje świąd i zaczerwienienie. Jednak w przypadku atopików już niewielka ilość tych substancji może przyczynić się do rozwoju nieestetycznego wyprysku. Atopowe zmiany na rękach mogą stać się przyczyną kompleksów. Dłonie wyglądają na zaniedbane, a ukrycie pęcherzy w sytuacjach towarzyskich jest bardzo trudne. Dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni.
Jak zadbać o skórę rąk?
Skóra rąk każdego dnia jest narażona na kontakt z drażniącymi czynnikami. Dlatego wyjątkowo ważna jest jej ochrona. Do mycia naczyń, korzystania z detergentów czy proszków do prania warto zakładać wodoszczelne rękawiczki wyściełane organiczną bawełną. Powinniśmy nosić je także w trakcie prac ogrodowych czy podczas przyrządzania dań z cytrusów, ziemniaków czy pomidorów. Do czynności tych należy także zdjąć biżuterię, szczególnie pierścionki. Pod nimi często gromadzą się pozostałości środków myjących czy uczulających substancji, które negatywnie oddziałują na naszą skórę. Do mycia rąk używajmy hipoalergicznych żeli lub emulsji przeznaczonych specjalnie dla atopików. Wskazana jest też intensywna pielęgnacja skóry dłoni za pomocą emolientów. Są to preparaty stworzone na bazie olejów mineralnych, które mają za zadanie natłuszczać, nawilżać i wspomagać regenerację atopowej skóry.
Atopowe zapalenie skóry rąk – leczenie
Przykre objawy atopowego zapalenia skóry łagodzi odpowiednia pielęgnacja. Wykorzystywanie preparatów do mycia i smarowania stworzonych specjalnie dla atopików na pewno przyniesie nam ulgę. Jednak bardzo nasilone zmiany wymagają czasem bardziej radykalnej terapii. Alergolog w takim przypadku zapisze nam maści sterydowe lub przeciwzapalne oraz leki immunosupresyjne. Istotnym elementem leczenia wyprysku atopowego rąk jest unikanie szkodliwych i uczulających czynników. Zastąpienie detergentów naturalnymi środkami myjącymi może znacznie poprawić kondycję naszej skóry. Ważna jest też eliminacja alergenów z naszego otoczenia i jadłospisu. Stały kontakt z alergizującymi substancjami osłabia barierę ochronną naszej skóry, prowadząc do zaostrzenia objawów.
Karolina Solga