Dawniej rzadko spotykana choroba, obecnie coraz częściej diagnozowana dermatoza – atopowe zapalenie skóry. Problemy skórne to jedna z najbardziej problematycznych dziedzin medycyny, która wciąż szuka skutecznych rozwiązań ich leczenia oraz zapobiegania. Atopowe zapalenie skóry, czyli choroba przewlekła – co warto o niej wiedzieć?
Atopowe zapalenie skóry – problem dzieci i dorosłych
Atopowe zapalenie skóry zalicza się do najczęściej występujących chorób alergicznych. Do jego rozwoju przyczyniają się także geny. U dzieci obciążonych genetycznie wzrasta ryzyko rozwoju choroby. Atopia może rozwinąć się już w wieku niemowlęcym. Dzieci stanowią największą grupę chorych. Schorzenie nie omija jednak dorosłych. Atopowe zapalenie skóry niekiedy pojawia się także w wieku dojrzałym. Wiele czynników wpływa na przebieg całej choroby, co utrudnia jej skuteczne leczenie oraz samą diagnostykę.
Atopowe zapalenie skóry – choroba przewlekła
Choroba przewlekła charakteryzuje się zróżnicowanym przebiegiem. Podobnie jest w przypadku atopowego zapalenia skóry. Niestety choroba nie jest uleczalna, co oznacza, że pacjent przez całe życie musi borykać się z dolegliwościami, które jej towarzyszą. Podczas przebiegu AZS wyróżniamy okresy wyciszenia, czyli tzw. remisji oraz zaostrzeń choroby. Remisja może trwać nawet kilka miesięcy, co nie oznacza, że pozbyliśmy się choroby raz na zawsze. Zwykle powraca ona w najmniej oczekiwanym momencie, pod wpływem czynników drażniących. Przy zaostrzeniach, zmiany atopowe są widocznie nasilone, skóra jest bardziej przesuszona, a świąd silniejszy. Oprócz zmian skórnych, obserwujemy także zaburzenia odporności i zmiany budowy skóry. Specyfika atopowego zapalenie skóry jest dość uciążliwa dla pacjentów, ponieważ objawy choroby są widoczne na ciele, co może przyczynić się do powstania wielu kompleksów. Z biegiem czasu, objawy mogą się wyciszyć, a stan skóry znacząco poprawić. Jest to wykonalne tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji i ochronie wrażliwej skóry.
Sposoby na atopowe zapalenie skóry
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry, przede wszystkim powinny ograniczyć czynniki, nasilające schorzenie. Należą do nich gorące kąpiele, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, ostre przyprawy, stres oraz lęki. Chorzy powinni zadbać o odpowiednią dietę oraz pozytywne nastawienie, które wleczeniu ma ogromne znaczenie. Atopowe zapalenie skóry leczy się za pomocą środków farmakologicznych, w postaci leków sterydowych. Jednak niektórzy lekarze odradzają długotrwałego stosowania takich specyfików. Rozwiązaniem jest więc pielęgnacja skóry, oparta na jej nawilżeniu i regeneracji. Kosmetyki zawierające emolienty oraz oleje mineralne, chronią skórę i zmniejszają uporczywy świąd. Łagodzą stan zapalny i poprawiają wygląd skóry, co przekłada się także na samopoczucie pacjenta i wzrost ich samooceny. Dbanie o skórę atopową wymaga dużej cierpliwości i wytrwałości, ale regularna pielęgnacja jest najlepszym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować na własnej skórze.
Katarzyna Antos