Astma może ujawnić się w dzieciństwie, ale coraz częściej jej objawy pojawiają się u osób dorosłych. Zazwyczaj choroba ma podłoże alergiczne, ale wśród czynników, które mogą doprowadzić do jej rozwoju, wymienia się częste infekcje dróg oddechowych oraz zażywanie niektórych leków, w tym specyfików zawierających kwas acetylosalicylowy. Wprawdzie astma nie jest chorobą w pełni wyleczalną, ale można kontrolować jej przebieg.
Glikokortykosteroidy – leki stosowane przez chorych na astmę
Aby zapobiec atakowi astmy, należy regularnie zażywać leki przepisane przez lekarze. Osobom, które zmagają się z tą przypadłością, specjaliści często przepisują glikokortykosteroidy. Medykamenty stosowane przez chorych na astmę w większości przypadków mają postać aerozoli i są podawane za pomocą doustnych inhalatorów. To rozwiązanie sprawia, iż substancje aktywne niemal natychmiast docierają bezpośrednio do oskrzeli i płuc. W związku z tym, iż aplikacja farmaceutyków nie nastręcza trudności, astmatyk może normalnie funkcjonować. Chorzy powinni jednak pamiętać, iż stosowane przez nich leki wykazują działanie prewencyjne i nie należy odstawiać ich, gdy cieszymy się dobrym samopoczuciem.
Każda osoba, która cierpi na astmę, powinna nosić przy sobie leki rozszerzające oskrzela. Warto jednak pamiętać, iż tych medykamentów nie stosujemy na co dzień tylko wówczas, gdy czujemy, że brakuje nam powietrza. Po zażyciu betamimetyków w ciągu kilku minut oskrzela ulegają rozszerzeniu, a duszności ustępują.
Astmatyku, pamiętaj o badaniach spirometrycznych!
W związku z tym, iż astma to choroba przewlekła, należy monitorować jej przebieg, wykonując badania spirometryczne. Specjalne urządzenie określa ilość wdychanego i wydychanego powietrza. Wbrew pozorom spirometria nie jest badaniem, któremu powinni poddawać się wyłącznie chorzy na astmę. Specjaliści podkreślają, iż powinniśmy wykonywać je profilaktycznie najlepiej raz w roku.
Wiosna to trudny okres dla astmatyków, w powietrzu unoszą się pyłki wielu roślin, które mogą zaostrzać przebieg choroby. Jeśli zdiagnozowano u ciebie alergię sezonową, warto pomyśleć o odczulaniu. Celem kuracji jest zwiększenie tolerancji organizmu na pyłek, który w rzeczywistości nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. W tym celu choremu podaje się niewielką dawkę antygenu, po czym stopniowo zwiększa się jego stężenie. Odczulanie należy przeprowadzić zimą, styczeń to ostatni dzwonek na poddanie się kuracji.
Choć oddychanie zachodzi automatycznie, czynność ta nie ustaje nawet podczas snu, istnieją szkolenia, na których można nauczyć się oddychać świadomie. Jednym z nich jest … joga. Na początek warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalisty. Badania naukowe wykazały, iż płuca i oskrzela osób, które ćwiczą jogę, działają sprawniej.
Marlena