Astmatyk na koncercie nie jest dziwnym zjawiskiem, przecież każdy ma prawo do zabawy. W przypadku choroby alergicznej, związanej z układem oddechowym należy mieć świadomość o pewnych zagrożeniach. O czym powinien pamiętać astmatyk, wybierający się na koncert?
Życie z astmą
Astma to przewlekła choroba, która dotyka drogi oddechowe. Ich stan zapalny powoduje objawy takie jak duszności, świszczący oddech, kaszel czy ucisk w klatce piersiowej. Objawy mogą nawracać i nasilać się w różnych warunkach. Wiele czynników może powodować silne ataki astmy. Choroba wymaga długoterminowego leczenia. Chorzy na astmę muszą przyjmować leki wziewne, które zawsze powinni mieć przy sobie. Właściwie leczona astma umożliwia komfortowe funkcjonowanie każdego dnia.
Astmatyk na koncercie – o czym powinien pamiętać?
Każdy ma prawo do rozrywki. Muzyka jest jedną z jej form. Koncert ulubionego zespołu to wspaniała okazja dla osoby, która interesuje się danym gatunkiem muzycznym. Ale czy astmatyk może wybrać się na tego typu wydarzenie? Oczywiście, że tak, o ile będzie świadomy zagrożeń i będzie pamiętał o kilku kwestiach. Duże znaczenie odgrywa miejsce koncertu. Przy imprezie plenerowej nie musimy obawiać się o brak świeżego powietrza. Jednak, jeśli koncert odbywa się w parku czy ogrodzie, gdzie znajduje się wiele roślin, może okazać się miejscem szkodliwym dla uczulonych na pyłki. Jednak na wolnym powietrzu łatwiej złapiemy oddech. Sytuacja wygląda nieco inaczej w pomieszczeniach zamkniętych. Sala koncertowa powinna mieć prawidłowo działającą wentylacje oraz otwierane okna. Najlepszym miejscem dla astmatyka na koncercie będą okolice okna. W momencie duszności wystarczy otworzyć okno, by wpuścić do środka świeże powietrze. Inną kwestią jest liczba osób na koncercie. Tłum sprawia, ze wokół robi się duszno, co nie służy alergikowi. Na kameralnym koncercie nie będzie tego problemu, ale na masowym możemy doświadczyć nagłego ataku astmy. Warto mieć przy sobie leki. Nie ma znaczenia czy wybieramy się na wielki koncert na stadionie czy na lokalną imprezę. Uprzedźmy także naszych towarzyszy o chorobie. Powiedzmy im o przyjmowanych lekach. Znajomi będą mogli udzielić nam pomocy, kiedy tylko okaże się niezbędna. Będąc na koncercie starajmy się ograniczyć aktywność ruchową. Wzmożony wysiłek w połączeniu z brakiem wystarczającej ilości powietrza może wywołać problemy z oddychaniem. Nie chcemy przecież skończyć koncertu na pogotowiu. Wszelkie piwnice czy strychy nie są odpowiednimi miejscami na wizytę dla astmatyka. Kurz czy pleśń to bardzo częste alergeny wywołujące astmę, więc należy ich unikać. Zagrożenie dla astmatyka stanowią także efekty specjalne w postaci dymów, które mogą okazać się drażniące dla dróg oddechowych. To samo dotyczy dymu tytoniowego. W większości miejsc zamkniętych obowiązuje zakaz palenia. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, zapytajmy o to obsługę lokalu, w którym ma się odbyć koncert. Unikniemy dzięki temu kłopotów zdrowotnych i będziemy mogli oddać się rozrywce.
Zanim alergik uda się na koncert, powinien sprawdzić liczbę osób oraz lokalizację miejsca. Na dużych koncertach masowych można liczyć na pomoc medyczna, która znajduje się na terenie imprezy. W innym przypadku warto zabrać ze sobą bliską osobę, która będzie mogła udzielić nam pomocy. Astma nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego i rozrywkowego, ale gdziekolwiek jesteśmy nigdy nie zapominajmy o lekach i ewentualnych zagrożeniach. Bawmy się rozważnie, pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.
Katarzyna Antos