Ma pomóc zlikwidować czy zmniejszyć problem szybkiego oddychania, spowodowanego uczuciem duszności (to oznacza greckie słowo “astma”).
Przez wieki każdą duszność nazywano astmą, mimo iż wywoływały je nie tylko problemy układu oddechowego, ale i układu krążenia, krwiotwórczego czy choroby nerek. 200 lat temu astmę nazywano dychawicą.
Dziś wiemy, że astma jest zapalną chorobą oskrzeli ze skurczem i obrzękiem śluzówki.
Kontakt z alergenem
Jednorazowy kontakt z alergenem zwiększa nadreaktywność oskrzeli na ok. 2 tygodnie, nasilając przebieg astmy – nawet jeśli w danym momencie chory nie ma kontaktu z czynnikami szkodliwymi. Z czasem, w wyniku leczenia, po ustąpieniu objawów nadreaktywność mija, ale nie jest typowa jedynie dla astmy.
Może wystąpić również przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)czy innych chorobach płuc oraz w niewydolności krążenia.
Zmiany środowiskowe
Zmiany środowiskowe, oddalające nas od życia w zgodzie z naturą, wpływają na rozwój astmy. Przyjmowanie antybiotyków, stosowanie kosmetyków, rękawiczek lateksowych, korzystanie z klimatyzacji czy spożywanie środków konserwujących w żywności przyczynia się do wzrostu zachorowań na astmę.
Nieprzypadkowo niemal 10% przyczyn tej choroby to astma aspirynowa.
Czym się różni astma atopowa od nieatopowej?
W odmianie atopowej jest spowodowana uczuleniem na jeden z alergenów np. kurz, pyłki roślin, sierść czy pierze. Powoduje powstawanie w organizmie przeciwciał dla tego alergenu. Najczęściej astmę atopową powoduje roztocze i sierść kotów, psów czy gryzoni, rzadziej – pyłki roślin. Nie łatwo ją zdiagnozować jednoznacznie.
Astmę nieatopową wywołuje zakażenie bakteryjne lub wirusowe, nietolerancja leków niesteroidowych takich jak aspiryna. Organizm nie produkuje przeciwciał, wywołujących astmę, ale blokuje układ oddechowy, powodując nieżyty nosa i polipy i częste zakażenia układu oddechowego.
Podobne objawy są przy chorobach płuc spowodowanych paleniem, niszczącym tkanki płucne.
Astma wysiłkowa zaś cechuje się ostrymi napadami astmy na skutek wysiłku fizycznego.
W każdej z powyższych odmian astma może być okresowa lub przewlekła – lekka, średnio ciężka lub ciężka.
Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do rozedmy i włóknienia płuc, co można zdiagnozować już badaniem spirometrycznym.
Czytaj więcej w książce „Lekarz radzi. Astma” Wyd. PZWL