Uczulać może praktycznie wszystko, z przeprowadzonych badań wynika, iż połowa alergików zmaga się z nadwrażliwością na substancje pochodzenia naturalnego, zaś pozostałe 50% boryka się z uczuleniem na chemikalia. Spośród naturalnych alergenów najczęściej alergizują roztocza, pyłki roślin i, co ciekawe, sierść kota. Mogłoby się wydawać, że skoro nie mamy styczności z tymi zwierzętami, to problem nie powinien nas dotyczyć. Tymczasem naukowcy udowodnili, iż sierść kota jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych alergenów. Wystarczy, że nasza koleżanka, sąsiadka czy sprzedawczyni w sklepie miała bezpośredni kontakt z tym zwierzęciem. Sierść przenosi się na ubraniach, torebkach, a nawet butach.
Podmokłe tereny źródłem pleśni i ich zarodników
W poszukiwaniu ciszy i spokoju przeprowadziłeś się pod miasto, nieopodal lasu? W miejscach, gdzie wilgotność powietrza jest wysoko, intensywnie rozwijają się grzyby, które wytwarzają zarodniki. Te ostatnie zaliczane są do silnych alergenów, które mogą wywołać astmę oskrzelową. Stosunkowo często uczula też propolis, znany też jako kit pszczeli. Znajdziemy go w wielu produktach, z których korzystamy na co dzień, m.in. w paście do zębów, gumach do żucia czy płynach do płukania gardła. Paradoksalnie wielu rodziców chcąc uchronić dziecko przed negatywnym działanie sterydów, zamiast maści przepisanej przez lekarza kupuje naturalny specyfik na bazie propolisu.
Dlaczego nikiel tak często uczula?
Wśród chemikaliów, które najczęściej uczulają, wymienia się metale takie jak nikiel, chrom czy kobalt oraz substancje zapachowe, które mają na celu zwiększyć atrakcyjność kosmetyków czy płynów do mycia podłóg. Niestety, nadmiar chemikaliów w życiu codziennym odbija się niekorzystnie na zdrowiu społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Specjaliści biją na alarm, wyniki badań przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych i średnich są zatrważające. Co drugie dziecko boryka się z alergią na substancję chemiczną, najczęściej problem dotyczy uczulenia na nikiel.
Dlaczego to właśnie nikiel najczęściej uczula dzieci i młodzież? Przyczyny zaistniałego stanu rzeczy należy szukać w przekłuwaniu uszu u dziewczynek. Kolczyki często zawierają nikiel, toteż noszenie biżuterii może doprowadzić do ujawnienia objawów alergii na nikiel. W tym miejscu warto również podkreślić, iż nasz organizm nie zapomina tak łatwo o alergenach. Nie wystarczy zrezygnować z kolczyków, by pozbyć się problemu. Każdy kontakt z niklem, w tym śladowymi ilościami tego metalu, skutkuje powrotem uciążliwych dolegliwości towarzyszących uczuleniu.
Alergiku, uważaj na odświeżacze powietrza!
Zauważyłeś, że twoje dziecko po powrocie z zakupów w centrum handlowym kaszle, a jego oczy stają się zaczerwienione? Odpowiedzialnością za dolegliwości, z którymi boryka się nasza pociecha, najczęściej obarczamy przeziębienie itp. W rzeczywistości często mamy do czynienia z alergią na odświeżacze zapachowe, które w celu zwabienia klientów są rozpylane w sklepach. Atrakcyjny zapach sprawia, że wchodzimy do danego lokalu, chociaż pierwotnie tego nie planowaliśmy. Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w walce z objawami alergii, powinieneś zrezygnować ze stosowania odświeżaczy powietrza i nie zabierać go na zakupy do galerii handlowych.
W starciu z alergiami nie jesteśmy całkowicie bezradni, jeśli objawy alergii są niezwykle dokuczliwe i uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, warto porozmawiać z alergologiem nt. odczulania. Styczeń to już ostatni dzwonek, by rozpocząć kurację.
Ilona