Powiadom nauczyciela
To pierwsza i najkonieczniejsza sprawa. Wszyscy opiekunowie powinni wiedzieć o alergii pokarmowej dziecka. Należy dokładnie objaśnić (najlepiej na piśmie) na co dziecko choruje, czego nie może jeść i jakie są objawy jego alergii.
W razie zagrożenia warto dodać jakie leki przyjmuje i jak udzielić pierwszej pomocy. Nauczyciel, który organizuje wycieczkę, musi wziąć pod uwagę odmienną dietę ucznia z alergią pokarmową i dopilnować, by została zastosowana.
Sprawdź miejsce docelowe
Jeśli wycieczka będzie trwała dłużej (np. zielona szkoła, biała szkoła), warto osobiście sprawdzić miejsce, do którego wybiera się nasze dziecko. Wystarczy zadzwonić do ośrodka i zapytać o możliwość zmiany w menu, dostępność dietetycznych składników, wiedzę na temat alergii pokarmowych.
Jeśli cokolwiek będzie nie tak – zawsze można zmienić ośrodek.
Zaopatrz dziecko w niezbędne leki
W bagażu musi znaleźć się miejsce na niezbędną apteczkę pierwszej pomocy dla alergika oraz leki, które dziecko przyjmuje na co dzień. Upewnij się, że Twoja pociecha pamięta dawkowanie i sposób przyjmowania lekarstw. Na wszelki wypadek zleć dyskretną kontrolę dziecka opiekunowi wycieczki.
Dodatkowy prowiant
Podczas jednodniowych wycieczek najczęściej atrakcją dla dzieci jest zatrzymywanie się na posiłek w restauracjach typu fast-food. Dobrze przedyskutować z opiekunami miejsce postoju. Należy też zaproponować dziecku co może kupić w tego rodzaju lokalu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie alergika w domowe, smaczne jedzenie, które zasyci jego głód i nie spowoduje żadnych dolegliwości.
Wychowawczyni mojego dziecka wie, że pod żadnym pozorem nie może ono zjeść pomidorów.