Alergie sezonowe to zmora wszystkich osób, których męczy katar, łzawienie oczu oraz duszności. Objawy te nasilają się w okresie pylenia roślin. Co pyli w czerwcu?
Alergie sezonowe czyli poznaj kalendarz pylenia
Nie bez powodu uczulenia występujące w danym okresie nazwano alergie sezonowe. Określamy bowiem terminy, kiedy dane alergeny są najbardziej aktywne. Pozwala to na działania profilaktyczne i rozpoznanie alergii. Kalendarz pyleń jest takim narzędziem, który pokazuje nam okresy pylenia roślin w ciągu całego roku kalendarzowego. Dane w nim zawarte obrazują w jakim czasie oraz z jaką intensywnością pyli dana roślina, czyli alergen. Kalendarz pyleń to niezbędnik każdego alergika uczulonego na pyłki oraz grzyby. Alergie sezonowe najbardziej dokuczają od wiosny aż do późnej jesieni.
Alergie sezonowe – co pyli w czerwcu?
Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, kiedy kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje. Wraz z nimi ciepłe dni i wiele roślin, które niekoniecznie są lubiane przez alergików. W czerwcu pyli bowiem babka lancetowata, szczaw oraz sosna. Babka jest w naszym kraju gatunkiem pospolitym, występującym dziko w wielu miejscach. Szczaw zaś znany jest jako zdrowe warzywo, jednak niektóre z gatunków tej rośliny są uznawane za chwasty. Uczulającym drzewem jest sosna, która w Polsce jest pod ochroną. Bardzo mocno w czerwcu pyli również trawa. Pyłki szybko rozprzestrzeniają się w powietrzu, co dodatkowo wzmacnia koszenie traw. Osoby uczulone na pyłki traw nie powinny zajmować się koszeniem trawy. Powinny także unikać miejsc, gdzie terenów zielonych jest najwięcej. Czerwiec to także początek pylenia bylicy, na którą jest uczulonych duży odsetek osób w Polsce. W letnim miesiącu, szczególnie wysokie stężenie mają grzyby pleśniowe takie jak Altenaria i Cladosporium. Alergeny tego typu często wywołują duszności, katar, kichanie czy łzawienie oczu, więc należy ich unikać. Przy silnej alergii, w okresie wysokiego stężenie objawy uczulenia mogą wzrastać, co jest uciążliwe dla pacjentów. Wiedząc co pyli w czerwcu jesteśmy w stanie tak zaplanować urlop czy wyjazdowy weekend, by uniknąć okresu największego stężenia roślin, które nam szkodzą. Najwcześniej zaczynają pylić rośliny w południowo-zachodniej części kraju. Przy wysokim stężeniu w tym rejonie na początku pylenia, możemy liczyć na nieco mniejsze stężenie w północno-wschodniej Polsce. Informacje te mogą okazać się przydatne, jeśli planujemy wyjazd z alergikiem.
Katarzyna Antos