Alergie krzyżowe to rodzaj uczulenia, który występuje przy podobnych komponentach alergenów. Co należy wiedzieć o tym typie alergii?
Alergie krzyżowe – mnogie uczulenie
Alergia bywa nieobliczalna. Komponenty alergiczne mogą być wspólne dla zielu źródeł alergenów. Wtedy mowa o tzw. alergiach krzyżowych. Może się zdarzyć, że osoby uczulone na jabłka, będą miały alergię także na pyłek brzozy, ponieważ te dwa alergeny, zawierają podobne w budowie białka. Jednym zdaniem, można odczuwać różne objawy alergii na dane alergeny krzyżowe. Nazywamy je inaczej panalergenemi. Profilina zawarta w pyłku brzozy i jabłku, czy we wspomnianym przykładzie krzyżowym, powoduje reakcje w postaci nieżytu nosa i zapalenia spojówek, na pyłek brzozy, zaś na jabłko dolegliwości ze strony jamy ustnej. Alergeny tego typu nie reagują na temperaturę, nawet po ugotowaniu zachowują swoje właściwości, co może skutkować wstrząsem anafilaktycznym.
Alergie krzyżowe – należy o nich wiedzieć?
Alergie krzyżowe zwykle dotyczą alergenów pokarmowych i wziewnych. Najczęściej uczulają pyłki roślin. Alergia tego typu dotyka głównie dorosłych i osoby starsze, rzadko występuje u dzieci. Uczulenie na pyłki czy pokarmy, zdiagnozowane w wieku dziecięcym, może przekształcić się w późniejszych latach, w alergie krzyżowe. Winowajcą są głównie białka, pobudzające układ odpornościowy. Reakcje krzyżowe, powstające w wyniku działania antygenów, mogą okazać się groźne dla zdrowia. Typowe objawy uczulenia to wodnisty katar, kaszel, pokrzywka czy wysypka skórna. Oprócz tych oznak, zaobserwować możemy także inne dolegliwości, takie jak duszności, silne biegunki czy zapalenie spojówek. Rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Gwałtowny spadek ciśnienia i inne objawy towarzyszące, zagrażają życiu alergika. Zdecydowanie częściej występuje zespół anafilaksji jamy ustnej, czyli wysypka wokół ust i świąd języka.
W przypadku takich objawów, lekarz zleca wykonanie testów alergicznych, najczęściej punktowych lub płatkowych. Czasami wystarcza tyko badanie krwi, na obecność swoistych przeciwciał IgE. W leczeniu alergii krzyżowych stosuje się dietę eliminacyjna oraz doustne leki przeciwalergiczne. Nawet śladowa ilość alergenu, zawartego w pokarmie może wywołać objawy uczulenia, dlatego szkodliwych produktów należy unikać. Odczulanie to także metoda, które może pomóc w walce z uciążliwą alergią. W parach występują zwykle takie alergeny, jak pyłek traw z pomidorem czy melonem, pyłek bylicy z selerem czy roztocza kurzu domowego wraz ze skorupiakami. Na te alergeny należy zwrócić szczególną uwagę, nawet jak osoba jest uczulona na jeden z nich.
Alergie krzyżowe to duży problem dla alergika, ponieważ wymaga od niego wzmożonej ostrożności i często rewolucji żywieniowej. Dzięki wdrożeniu w życie odpowiednich zasad oraz przyjmowaniu leków na alergię, osoby uczulone mogą uniknąć nieprzyjemnych objawów. W przypadku odczulania istnieje szansa, na całkowite pozbycie się problemu, dlatego warto skonsultować się z alergologiem, który dobierze nam właściwą formę leczenia alergii.
Katarzyna Antos