Dolegliwości alergiczne mogą objawiać się na różnych organach. Oczy także są narażone na działanie alergenów. Alergiczny nieżyt spojówek to typowy problem, pojawiający się przy alergiach wziewnych. Jak go rozpoznać?
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny
Alergiczny nieżyt spojówek to inaczej zapalenie spojówek na tle alergicznym. Dolegliwość zaliczamy do chorób cywilizacyjnym. Liczba osób borykających się z alergią wciąż rośnie. Alergia wziewna może zaatakować nie tylko nos ale również oczy. Największą przyczyną problemów z oczami są pyłki roślin. W sezonie wiosenno-letnim obserwujemy wysokie stężenie wielu pyłków różnych roślin. Kwitną drzewa, co niestety nie sprzyja zdrowiu alergików. Alergenami są także pleśnie, roztocza kurzu czy sierść zwierząt. Za pojawiające się objawy alergii, takie jak alergiczny nieżyt spojówek odpowiada środowisko, w którym żyjemy.
Alergiczny nieżyt spojówek – objawy
Objawy alergii wziewnej często ujawniają się właśnie od oczu. Alergiczny nieżyt spojówek to dokuczliwy objaw uczulenia. Pojawia się zaczerwienienie oraz świąd oczu. Objawy są podobne jak przy tradycyjnym zapaleniu spojówek, z tym, że powodują je alergeny. Dolegliwości mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Zwykle nasilają się w sezonie alergii wziewnych. Może towarzyszyć im alergiczny nieżyt nosa. Objawy uczulenia mogą być łagodne, przez co alergia nie zawsze zostaje rozpoznana. Dopiero przy innych dolegliwościach takich jak nieżyt nosa czy zmianach skórnych, zaświeca się alarmowa lampka.
Alergiczny nieżyt spojówek – leczenie
Objawy alergicznego nieżytu spojówek można leczyć. Najskuteczniejsza metoda jest odczulanie. Poznając przyczynę alergii, możemy przemyśleć opcję odczulania. Długotrwała terapia może dać pozytywny skutek, co przy silnej alergii wziewnej będzie najlepszym rozwiązaniem. Odczulanie nie gwarantuje jednak całkowitego pozbycia się problemu. Inną metodą leczenia są środki doraźne czyli leki na alergię takie jak tabletki lub krople do oczu. Złagodzą świąd oraz stan zapalny oka. Niwelują dyskomfort piekącego oka. Stosowanie tego typu leków warto skonsultować z alergologiem. Oprócz leczenia, alergicy powinni zastosować środki prewencyjne. W sezonie pylenia, osoby uczulone powinny nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać miejsc, gdzie występuje duża roślinność. Warto także często myć włosy, na których osiadają się pyłki oraz przemywać oczy solą fizjologiczną.
Katarzyna Antos