Co to jest spojówka?
Pisząc o zapaleniu spojówek, warto zacząć od krótkiej definicji, czym w ogóle jest spojówka. Otóż spojówka jest błoną śluzową pokrywającą od przodu gałkę oczną i powiekę od wewnątrz. Jest błoną bardzo cieką, przezroczystą i łatwo się przesuwającą. Spojówka jako całość nazywana jest workiem spojówkowym – posiada wiele naczyń krwionośnych, ma wlot kanału łzowego oraz gruczoły łojowe i potowe. Te ostatnie produkują wydzielinę, która nawilża oko, dzięki czemu gałka oczna może się przesuwać bez tarcia.
Zapalenie spojówek – objaw uczulenia
Zapalenie alergiczne charakteryzuje się zazwyczaj świądem, pieczeniem oraz pojawieniem się wodnistej, surowiczej wydzieliny. Zapalenie tego typu może być sezonowe (np. wiosenne zapalenie spojówek i dzieci) bądź całoroczne (np. atopowe zapalenie spojówek występujące przy atopowym zapaleniu skóry).
Zapalenie alergiczne może być także odpowiedzią organizmu na nieodpowiednie kosmetyki bądź leki podawane miejscowo. Czasami pojawia się w wyniku noszenia soczewek kontaktowych (tzw. olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek). Alergiczne zapalenie spojówek występuje częściej u osób, które cierpią na katar sienny, astmę oskrzelową oraz na nadwrażliwość na sierść zwierząt.
Czym jest VKC?
Wielu Polaków cierpi też na wiosenne zapalenie spojówki i rogówki, tzw. VKC czyli przewlekły stan, najczęściej występujący u chłopców między 5. a 25. rokiem życia, który nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki.
U 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na te wiosenne problemy oczu często cierpią całe rodziny – dlatego dopóki w powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków warto pokusić się o zrobienie testów alergicznych i dobrze zapoznać przed sezonem z kalendarzem pylenia.