Alergiczne zapalenie ucha zdarza się głównie u dzieci. Uszy także są wrażliwe na alergię, a jej objawy dotyczą często ucha środkowego. Jest to niewielka przestrzeń, wypełniona w głównej mierze powietrzem. Znajduje się w niej także niewielka ilość płynu surowiczego. Przepływa on przez kanał znajdujący się między gardłem a uchem wewnętrznym. W uchu środkowym także znajdują się komórki tuczne, odpowiedzialne za objawy alergii. Kontakt z alergenem powoduje wydzielanie histaminy, która rozpoczyna stan zapalny. Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego u dzieci jest bardzo dokuczliwe. Co warto o nim wiedzieć?
Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego objawia się silnym bólem, uczuciem zatkania i pogorszeniem słuchu. W uchu gromadzi się płyn surowiczy, na bazie którego z łatwością rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Choroba dotyka od 20 do 60% dzieci, a najczęściej chorują niemowlęta. Maluchy są szczególnie predysponowane do alergii ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego i immunologicznego. Dodatkowo dzieci mają krótszą niż dorośli trąbkę słuchową, co sprawia, że infekcje łatwo przechodzą z gardła do ucha. Jak leczyć alergiczne choroby uszu u dzieci?
Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego u dzieci
Zapalenie ucha środkowego wyjątkowo często występuje u dzieci. Wynika to z ich budowy anatomicznej. Trąbka Eustachiusza, która jest kanałem łączącym ucho środkowe z częścią nosową gardła, jest u nich krótsza niż u dorosłych. Dodatkowo przebiega ona bardziej poziomo i jest szersza. U niemowląt trąbka słuchowa jest niedomknięta, co jeszcze bardziej sprzyja infekcjom. Pozwala ona na przedostawanie się drobnoustrojów z gardła do ucha i stanowi ich rezerwuar. Jeśli zapalenie ucha jest wywołane alergią, kłopoty się nasilają. Obrzęknięte ucho jest doskonałym miejscem rozwoju bakterii. Leczenie schorzenia antybiotykiem może nie być skuteczne, sprzyja za chorobom grzybicznym.
Alergiczne choroby uszu u dzieci
Alergiczne choroby uszu u dzieci często towarzyszą innym dolegliwościom związanym z uczuleniem. Na problemy z uszami wpływa często nieżyt nosa, w trakcie którego wydzielina może być zaaspirowana do ucha. Dodatkowo wpływają na nie alergie pokarmowe. W błonie ucha środkowego dzieci znajdują się liczne komórki tuczne, gromadzące się wokół zakończeń nerwów czuciowych. Pod wpływem działania uczulających pokarmów następuje wydzielanie neuropeptydów z zakończeń nerwowych. Te pobudzają komórki tuczne do wydzielania histaminy. Pojawia się obrzęk, który wywołuje dalsze kłopoty ze słuchem i zapaleniem uszu. Jeżeli zapalenie ucha u maluszka nie poddaje się tradycyjnemu leczeniu i często nawraca, można podejrzewać jego alergiczne podłoże.
Objawy alergicznego surowiczego zapalenia ucha środkowego
Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego jest uciążliwe i bolesne dla dziecka. Pojawia się u niego gorączka i problemy ze snem. Maluch cierpi na silny, przeszywający ból ucha. Gromadzi się w nim płyn surowiczy, który gęstnieje i nie może zostać wchłonięty przez inne części ucha. Namnażają się w nim bakterie, wywołujące stan zapalny i pogarszanie objawów. Z ucha może wypływać wydzielina. Dziecko może mieć zaburzenia słuchu i kłopoty z koncentracją i równowagą. Mogą się u niego pojawić także wymioty i biegunka. Jego niedojrzały układ pokarmowy reaguje w ten sposób na wszelkie stany zapalne. Malutkie dziecko nie jest w stanie powiedzieć, że boli go ucho. Płacze, jest niespokojne i wyraźnie podenerwowane. Te niespecyficzne objawy powinny skłonić rodziców do zabrania go do lekarza.
Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego u dzieci – leczenie
Leczenie alergicznego surowiczego zapalenia ucha środkowego u dzieci polega głównie na niwelowaniu skutków uczulenia. Potrzebne może okazać się podawanie maluchowi leków przeciwhistaminowych i środków obkurczających błonę śluzową. Jeżeli doszło do bakteryjnej infekcji ucha, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków. Nadmiar płynu surowiczego musi zostać usunięty chirurgicznie przez otolaryngologa. Stosuje się specjalne rury wentylacyjne, które odciągają wydzielinę przez nacięcie w błonie bębenkowej. Na alergiczne choroby uszu jedynym skutecznym sposobem jest eliminacja alergenu z jadłospisu lub otoczenia dziecka. Tylko tak zapobiegniemy ciągłym nawrotom obrzęków i zapaleń w obrębie narządu słuchu.
Karolina Solga