Problemy skórne to częsta przypadłość, występująca przy alergiach. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest jedną z częstych dermatoz, dlatego warto poznać jego charakterystykę.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
Alergie, nie tylko te skórne mogą objawiać się na skórze. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to zbiór wszystkich reakcji skórnych, zachodzących po kontakcie z uczulającym czynnikiem. O tego typu dermatozie mowa przy alergenach zewnątrzpochodnych. Po kontakcie alergenu z błoną śluzową lub powierzchnią skóry może dojść do reakcji alergicznej. Związki chemiczne bardzo często wywołują tego typu objawy skórne.
Objawy choroby
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje wtedy, gdy organizm jest nadwrażliwy na dana substancję. Wyprysk kontaktowy nigdy nie występuje po pierwszym kontakcie z alergenem. Dopiero przy drugim zetknięciu następuje reakcja alergiczna. Choroba może mieć przebieg zarówno ostry jak i przewlekły. Typowe objawy to świąd, grudki oraz pęcherzyki skórne. Najczęściej są zlokalizowane na grzbiecie rąk. Zmiany skórne wywołuje zwykle nikiel, kobalt czy chrom. Tego typu związki to popularne składniki biżuterii, elementów kuchennych czy odzieżowych. Pojawienie się niepokojących zmian powinno skłonić do wizyty u alergologa. Wykonanie testów alergicznych pomoże w rozpoznaniu alergii i jej efektywnego leczenia.
Leczenie
Skuteczną metodą, tak jak w przypadku innych alergii, jest unikanie alergenów. To właśnie kontakt z nimi prowadzi do powstania zmian skórnych. Unikając go, chronimy swoją skórę. W leczeniu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry pomocne okazują się środki farmakologiczne. Te z kolei działają jedynie miejscowo, łagodzą objawy skórne. Miejscowo można stosować kremy lub maści w postaci kortykoidów. Przy nawracających zmianach zaleca się kortykosteroidy doustne. Dodatkową formą leczenia tej, alergicznej choroby jest odpowiednia pielęgnacja, bazująca na emolientach. Kosmetyki zawierające takie substancje nawilżają podrażnioną skórę i zapewniają jej niezbędną ochronę, przed działaniem czynników zewnętrznych.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to częsty problem alergików. Wystarczy niewielka ilość alergenu, by na skórze pojawi się niechciany wyprysk. Osoby uczulone muszą zachować ostrożność przy kontakcie z różnymi przedmiotami, szczególnie jeśli nie są pewni codo tworzywa, z których zostały wykonane. Na szczęście właściwe środki farmakologiczne szybko niwelują objawy choroby alergicznej, poprawiając stan i wygląd skóry.
Katarzyna Antos