Czym jest alergia skórna?
Alergia skórna jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na alergen czyli substancję, która potencjalnie jest nieszkodliwa i nie groźna, jednak u danej osoby powoduje reakcję uczuleniową. Istnieje niezwykle długa lista alergenów, jedne są popularne, a inne mniej i tak np. w naszym organizmie reakcję alergiczną może wywołać kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin itd. Według badań najbardziej podatna na alergie bywa skóra sucha, delikatna i cienka, co nie oznacza, że uczulenia nie dotyczą posiadaczy innych rodzajów skóry. Niestety, alergia skórna jest chorobą nieuleczalną, można jedynie walczyć z jej objawami i wykluczać w miarę możliwości alergeny ze swojego otoczenia.
Jakie są objawy alergii skórnej?
Jak można się domyślać objawy alergii skórnej związane są ze zmianami skórnymi. Najpopularniejszymi objawami są zaczerwienione grudki, które pojawiają się na skórze w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem. Grudki te stosunkowo szybko otwierają się i sączą. Często podczas reakcji alergicznej pojawia się swędzenie lub pieczenie, skóra staje się szorstka i twarda, łuszczy się i boleśnie pęka.
Jakie są najczęstsze przyczyny alergii skórnej?
Istnieje kilka powszechnych źródeł alergii skórnej:
- rośliny – trujący bluszcz, dąb, sumak,
- kosmetyki – szminki, farby do włosów, szampony, mydła, płyny do kąpieli, perfumy
- lateks – rękawiczki, prezerwatywy,
- formaldehyd – meble, dywaniki, odzież, spaliny samochodowe, izolacje
- leki
Leczenie alergii skórnej
Dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny, także i w dziedzinie alergii, możliwe jest coraz lepsze panowanie nad objawami alergii, minimalizowanie dyskomfortu i trudności jakie powoduje w codziennym życiu. Aby uzyskać skuteczne leczenie warto skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań zaleci nam odpowiednie leki. Dodatkowo oczywistym i zarazem obowiązkowym elementem leczenia jest unikanie alergenów, co niestety nie zawsze okazuje się proste.