Kobiety, które karmią piersią, powinny przyjrzeć się swojej diecie. Pociecha często płacze, jest niespokojna, a na jej rączkach od pewnego czasu pojawiają się czerwone krostki? Niewykluczone, że dziecko reaguje alergicznie na któryś z produktów spożywanych przez matkę. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze mamy do czynienia z uczuleniem. Niektóre pokarmy wykazują działanie drażniące np. makaron polany pikantnym sosem. Karmisz piersią? Jedz świeże warzywa, owoce, nabiał, chude mięso i pieczywo pełnoziarniste. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, gotowych sosów, marynat i tłustego mięsa.
Drażniące gazy
Podczas procesów trawiennych wydzielają się różne substancje, niektóre z nich mają postać gazu. Jest on szczególnie niebezpieczny dla noworodków, ponieważ układ pokarmowy malucha charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Kumulujące się gazy uciskają jelita i tym samym przyczyniają się do wystąpienia objawów zbliżonych do tych, które towarzyszą alergii. Jak rozpoznać, czy noworodek boryka się z uczuleniem, czy mamy do czynienia z podrażnieniem? Niepożądane reakcje wywołane przez alergeny trwają zazwyczaj dłużej niż zwykłe podrażnienie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie należy lekceważyć tego drugiego, ponieważ długo utrzymujące może przeobrazić się w alergię.
Choć mleko matki wywiera korzystny wpływ na rozwój dziecka, dostarcza maluchowi przeciwciała i tym samym zapewnia mu odporność bierną, czasem może drażnić przewód pokarmowy. W większości przypadków problem ma charakter tymczasowy i ustępuje wraz z wiekiem. Gdy pociecha rośnie, zwiększa się pojemność przewodu pokarmowego i gazy przestają być groźne. Czego powinnaś unikać, karmiąc piersią? Do produktów, które często wywołują niepożądane działanie, zalicza się czekoladę, warto jej unikać, ponieważ u noworodka może wywołać biegunkę. Niewskazane są również warzywa, które w procesie trawienia wydzielają gazy, czyli brokuły, kalafiory, słodka papryka i cebula. Wspomniane produkty stanowią bogate źródło cysteiny, czyli aminokwasu, który zawiera siarkę. W wyniku szeregu przemian enzymatycznych powstaje siarkowodór, gaz o zapachu zgniłych jaj. Przekazując go wraz z mlekiem swojej latorośli, przyczyniamy się do wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego.
alergia pokarmowa u noworodka najlepiej jest leczona dieta eliminacyjna u matki karmiacej i ewentualnie specjalnym mlekiem dla dziecka, oprocz tego kuracje probiotykeim na alergie, ktory uszczelnia scianki jelit, utrudniajac wnikanie alergenu, lagodzi wiec objawy alergii i wspomaga wyksztalcenie sie tolerancji pokarmowych, taki probiotyk Latopic uratowal nas, kiedy alergia byla juz mocno rozwinieta, zlagodzi ja, a w ostatecznosci wspomogl calkowite jej pozbycie sie