Alergia pokarmowa u dorosłych to temat, któremu poświęca się zdecydowanie mniej uwagi niż uczuleniom u dzieci. Skąd właściwie bierze się alergia, jak można ją zdiagnozować i normalnie żyć?
Co to jest alergia?
Alergia jest reakcją naszego systemu odpornościowego na spożywany pokarm. Może mieć objawy zarówno w obrębie układu oddechowego czy krwionośnego jak i zewnętrznie w postaci zmian skórnych. Jest to choroba dziedziczna, przenoszona przez geny choć za jej rozwój odpowiedzialne są również zanieczyszczenia środowiska.
Reakcja alergiczna
W zależności od stopnia uczulenia, przewidziane są różne reakcje. Mogą one wystąpić zaraz po posiłku albo po upływie paru godzin. Występują zarówno pojedynczo jak i kilka jednocześnie. Najczęstsze objawy:
- ze strony układu pokarmowego-ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności, anemia, zapalenie błony śluzowej części przewodu pokarmowego
- w postaci zmian skórnych-atopowe zapalenie skóry, świąd, pokrzywka, rumień
- wstrząs anafilaktyczny
- obrzęk naczynioworuchowy
- zapalenia jamy ustnej, owrzodzenie w ustach
Należy zachować szczególną uwagę gdyż niektóre z wyżej wymienionych objawów niosą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli podczas jedzenia nasze samopoczucie pogarsza się, należy bezzwłocznie odstawić dany pokarm i skonsultować się z lekarzem dokładnie opisując reakcje naszego organizmu.
Alergia pokarmowa u dorosłych – jak ją wykryć?
Można spróbować wykryć uczulenie pokarmowe we własnym zakresie. Wystarczy zwiększać stopniowo dawkę pokarmu (jeśli podejrzewamy, że właśnie on nam szkodzi). Jeśli wystapią jakiekolwiek z powyższych objawów, prawdopodobnie oznacza to, że mamy alergię na ten produkt. Warto jednak poradzić się specjalisty w tym zakresie. Próba prowokacyjna pomoże nam ustalić alergię oraz jej brak na pokarmy. A co jeśli już znamy wyniki? Najprostszą metodą na ułatwienie sobie życia jest dieta eliminacyjna, w której wyrzucamy z menu niepożądany składnik. Inną metodą jest odczulanie, prowadzone pod okiem lekarza.
Na co możemy być uczuleni?
Do najczęsciej uczulającyh pokarmów należą:
- pomidory, brzoskwinie,soja, soczewica, groch
- orzeszki ziemne, kokosowe i laskowe, migdały
- mleko krowie
- ryby, owoce morza, skorupiaki
- sztuczne barwniki
- jajka
- białka zbóż, mąka pszenna
Silvana Ablass