Szpinak należy do tej samej rodziny roślin co burak i boćwina. Osoby reagujące na alergeny szpinaku reagują też często na alergeny buraka.
Warto wiedzieć, że zawiera dużo histaminy, dlatego może się zdarzyć, że wywoła wykwity skórne bez reakcji immunologicznych o objawach bardzo zbliżonych do uczulenia.
Kogo dotyczy alergia pokarmowa na szpinak?
O ile alergia pokarmowa po spożyciu szpinaku może się zdarzyć i u dorosłych i u dzieci, o tyle astma występuje bardzo rzadko (i jest np. powiązana z chorobą zawodową), podobnie jak alergia kontaktowa (u kucharzy, gospodyń domowych).
Reakcje w obrębie jamy ustnej (OAS – oral allergy syndrome) zawsze występują u osób wcześniej chorujących na alergiczny nieżyt nosa na skutek pylenia drzew i na ogół miały już objawy uczulenia w ustach po spożyciu owoców – jabłek, brzoskwiń czy bananów.
Chorzy uczuleni na szpinak są też niejednokrotnie uczuleni na lateks, niektórzy tez na białka pyłku roślin (drzew – głównie brzozy czy chwastów) czy pleśnie.
W diagnozowaniu alergii na szpinak stosuje się na ogół doustną próbę prowokacyjną, podając bardzo małe dawki alergenu (wykonywaną przez specjalistów, a nie samodzielnie).
(PFN)
Czytaj więcej w książce Alergeny E. Rudzkiego