Wszelkie sztuczne tworzywa towarzyszą nam w codziennym życiu. Czym charakteryzuje się alergia na tworzywa sztuczne?
Alergia kontaktowa
Tworzywa sztuczne mogą powodować reakcje alergiczne. Najczęściej występuje alergia kontaktowa. Kontakt z danym przedmiotem może zakończyć się wysypką czy innym podrażnieniem skóry. Narażeni jesteśmy praktycznie wszędzie, ponieważ ilość przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych jest ogromna. Uczulać mogą także produkty spożywcze, w których nie brakuje sztucznych substancji.
Alergia na tworzywa sztuczne
Do grupy tworzyw sztucznych zaliczamy związki wielocząsteczkowe, zwane inaczej polimerami. Związki pomocnicze mogą mieć właściwości silnie alergizujące i drażniące, przez co dochodzi do reakcji kontaktowych. Tworzywa sztuczne są wykorzystywane także w medycynie. W tej dziedzinie najczęściej uczulają akrylany i epoksydy. Polimery zrewolucjonizowały przemysł, dając wielkie możliwości producentom. Niestety alergia na tego typu tworzywa występuje dość często.
Akrylany
Tworzą akrylowe wykorzystuje się w przemyśle medycznym. Stanowią materiał soczewek kontaktowych, protez, zastawek czy opatrunków. Akrylany są bardzo wytrzymałe. Mogą powodować problemy z układem oddechowym takie jak astma oskrzelowa czy zapalenie błony śluzowej nosa. Najbardziej narażeni na takie reakcje są pracownicy służby zdrowia.
Epoksydy
Epoksydy to tworzywa znane w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, chemicznym, medycznym czy też w budownictwie. Stanowią składnik farb, klejów czy okularów. Żywice epoksydowe mogą wywołać wyprysk kontaktowy na skórze. Zwykle obserwuje się taką reakcję na powierzchni rąk i twarzy.
Konserwanty
Środki konserwujące także zaliczamy do tworzyw sztucznych. Tego typu substancje znajdziemy nie tylko w produktach spożywczych ale w lekach i kosmetykach. Reakcje na tego typu środki nie do końca można jasno określić. Konserwanty mogą powodować objawy skórne takie jak rumień czy zapalenie skóry.
Istnieje jeszcze wiele innych tworzyw sztucznych, które mogą nas uczulać. Przedmioty codziennego użytku takie jak tkaniny czy kuchenne narzędzia także mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Sprawdzajmy skład wielkich przedmiotów, produktów i unikajmy szkodliwych dla nas tworzyw.
Alergia na żywicę epoksydową. Wypryski swędzące na plecach po plastrach . Jak leczyć. Doustne p/histaminowe brane dwa tygodnie bez dobrego rezultatu.