Smoczek to gadżet, bez którego niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie wychowania dziecka. Opinie, co do jego stosowania są różne, ale my wiemy, że na pewno możliwa jest alergia na smoczek. Jakie są jej przyczyny i objawy?
Alergia na smoczek
Ssanie smoczka to dla dziecka pewnego rodzaju sposób na uspokojenie. Dla rodziców to wygodna forma, więc często podsuwają dziecku smoczek, gdy to z kolei płacze i nie chce zasnąć. W opozycji stają rodzice, którzy starają się unikać tego gadżetu. Alergia na smoczek to przejaw alergii kontaktowej, która występuje raczej rzadko. Rodzice mają jednak prawo do obaw, dlatego warto wcześniej poznać przyczyny i objawy uczulenia na smoczek.
Alergia na smoczek – przyczyny i objawy
Główną przyczyną alergii jest tworzywo, z którego został wykonany smoczek. Zwykle jest to lateks, jeden z alergenów kontaktowych. Uczulenie ne lateks jest efektem nitrowania kauczuku, czyli reakcji chemicznej. Nowo kupiony smoczek musimy wyparzyć, a w przypadku lateksu, przedmiot może stracić swoje właściwości takie jak gładkość czy kształt. Gorąca temperatura wpływa także na zmianę koloru smoczka. Gadżet ma bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka. W przypadku uczulenia, mogą powstać zmiany, zlokalizowane w jej obrębie. Podrażnienia, jakie możemy zaobserwować to obrzęk jamy ustnej, języka, zaczerwienienie ust czy krosty na języku. Dodatkowo może pojawić się uporczywy świąd. Wyprysk skórny zwykle pojawia się po długotrwałym kontakcie przedmiotu z ciałem, co w przypadku smoczka jest bardzo prawdopodobne, o ile dziecko często go używa. Po zaobserwowaniu tego typu zmian, warto zamienić smoczek na inny i sprawdzić, czy objawy się powtarzają. Jeśli smoczek był wykonany z tego samego tworzywa, najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergią. W innej sytuacji, zaobserwowane zmiany, mogły powstać w wyniku wszelkich innych podrażnień czy alergii pokarmowej.
Alergia na smoczek – jakie tworzywo wybrać?
Smoczki dostępne w sklepach z akcesoriami dziecięcymi są wykonane z lateksu, lub inaczej mówiąc kauczuku lub silikonu. Dla dzieci zdecydowanie lepszy będzie silikon. Lateks może ulec odkształceniu, zmienić kolor lub wywołać wspomnianą alergię kontaktową u dziecka. Silikonowe smoczki są o tyle lepsze, że ich tworzywo jest znacznie twardsze, więc dziecko wkłada więcej wysiłku w ssanie, co ma znaczenie przy nauce mowy i ćwiczeniu języka. Takie akcesorium posłuży dziecku przez dłuższy czasu. Silikon nie pochłania zapachów i nie odkształca się pod wpływem temperatury. Nie musimy obawiać się, że dziecko odgryzie jego fragment. Silikon uczula znacznie rzadziej niż lateks, więc taki smoczek będzie bardziej bezpieczny dla naszego malucha, szczególnie małego alergika.
Katarzyna Antos