alergia-na-salicylany

Alergie dotyczą różnych produktów, roślin a nawet leków. Czym charakteryzuje się alergia na salicylany?

Salicylany – co to takiego?

Salicylany to związki chemiczne o charakterze organicznym. Głównie są to sole i estry kwasu salicylowego. Stosowane są w medycynie jako składnik środków farmakologicznych oraz w produkcji perfum jako substancje zapachowe. Do najważniejszych salicylanów zaliczamy salicylan choliny, fenolu, salol oraz salicylan kofeinowo-sodowy. Te bezbarwne i krystaliczne substancje znajdują się w składzie wielu popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Również w antyseptykach dróg moczowych. W produktach spożywczych służą jako środek konserwujący.

Naturalne leki – moc ukryta w malinach

Dobrze znany kwas salicylowy jest wykorzystywany nie tylko w lekach czy preparatach na trądzik. Jako naturalny związek, znajduje się w wielu owocach. Znajdziemy go w jagodach i malinach. Dlatego poleca się maliny na przeziębienie i grypę, ponieważ obecne w nich salicylany działają podobnie jak aspiryna. Pomagają także na biegunki czy bóle menstruacyjne. Napary z liści tych owoców radzą sobie z problemami jamy ustnej i krtani. Niestety to co niektórym pomaga, innym może zaszkodzić. Alergicy uczuleni na salicylany powinni unikać tego typu owoców i produktów zawierających w swoim składzie uczulające związki.

Alergia na salicylany

alergia-na-salicylany

Aspiryna jest najpopularniejszym środkiem zawierającym salicylany, który powoduje alergie. U osób nadwrażliwych na te substancje, mogą pojawić się różne objawy, nawet po kilku godzinach od zażycia leku czy zjedzeniu owoców zawierających alergen. Objawy alergii na salicylany dotyczą układu pokarmowego, oddechowego i naszej skóry. Bóle brzucha, biegunki, wymioty – to najczęściej spotykane sygnały ze strony naszego układu pokarmowego. Efekt reakcji naszego organizmu na salicylany może objawić się katarem, kichaniem, łzawieniem. Także dusznościami czy uciskiem w klatce piersiowej. W przypadku skóry może pojawić się wysypka, świąd czy obrzęk krtani lub języka. U niektórych osób mogą wystąpić ostre reakcje zaraz po zażyciu salicylanów, wymagające leczenia.

Przy alergii na salicylany zaleca się unikania stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak popularna aspiryna czy polopiryna. W aptekach dostępne są środki farmakologiczne, które nie zawierają szkodliwych dla nas alergenów. To samo dotyczy owoców i innych produktów, które je zawierają. Każdy organizm inaczej reaguje, więc możliwe, ze niewielka ilość malin czy jagód nam nie zaszkodzi. W trosce o swoje zdrowie zachowajmy jednak ostrożność.