
Alergia na papugi to często występujący problem, który dotyka osób w różnym wieku. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?
Przed przyjęciem papugi do naszego domu warto sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na te ptaki. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest bardziej możliwe, jeżeli potencjalny właściciel zwierzątka jest świadomy swojego uczulenia na jakiekolwiek inne zwierzę domowe.
Alergia na papugi- alergen
Papugi posiadają silnie uczulający alergen. Dlatego zaleca się, aby osoby mające skłonności do alergii, nie przyjmowały pod swój dach tych ptaków. Papugi intensywnie poruszają swymi skrzydełkami, co powoduje zwiększone rozprzestrzenianie się alergenu w powietrzu. Ponadto alergików mogą uczulać odchody tych ptaków, w których bytują pleśnie.
Uczulenie na ptaki – objawy
Alergen powodujący uczulenie zawarty jest w piórach ptaków, odchodach czy też naskórku. Jednakże na ten rodzaj alergii cierpią częściej dorośli niż dzieci. Objawy związane z tym uczuleniem najczęściej występują w postaci:
– astmy
– egzogennego alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych – jest to choroba płuc mająca podłoże zapalne. Występuje wskutek reakcji nadwrażliwości immunologicznej na alergeny, które pochodzą od piór, naskórka czy odchodów ptactwa. Może występować przewlekły, podostry lub ostry przebieg choroby. Najcięższy stopień tej przypadłości powoduje niewydolność oddechową
– bird-egg syndrome (zespół ptak-jajo) – objawy występują po kontakcie z ptakiem, a ściślej – z jego piórami, odchodami czy naskórkiem. Następuje wówczas obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka czy nieżyt nosa
Alergia na papugi – leczenie
Niestety, w przypadku uczulenia na papugi najkorzystniejsze jest usunięcie zwierzęcia z domu. Jednak w przypadku niemożności zrobienia tego, na przykład z powodu więzi emocjonalnych, można stosować odpowiednie leczenie, które nie zawsze przynosi pozytywne skutki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby papuga nie mieszkała w naszej sypialni. Tak jak w przypadku innych alergii, konieczne jest utrzymanie porządku w domu. Również leczenie farmakologiczne zbyt nie różni się od tego, które przebiega podczas innych uczuleń. Stosuje się leki objawowe, na przykład antyhistaminiki w nieżycie nosa, a także przewlekłe leczenie przeciwzapalne (podanie kortykosteroidów wziewnych lub donosowych).
Alergia na papugi należy do silnych alergii, która może uprzykrzać nam życie. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze wykrycie uczulenia, zanim przyjmiemy zwierzę pod swój dach.
Dominika Rutkowska