alergia-na-Cladosporium

Grzyby i pleśnie to jedne z często występujących alergenów. Czym charakteryzuje się alergia na Cladosporium?

Cladosporium – tajemnicza nazwa

Cladosporium to jeden z rodzajów grzybów pleśniowych. Organizmy te, choć są mikroskopijnej wielkości, to występują w powietrzu, które wdychamy. Mimo iż ich nie widzimy, bywają źródłem wielu alergii. Stężenie grzybów Cladosporium w powietrzu jest zróżnicowane w zależności od pory roku. Ich ilość może być znikoma lub sięgać nawet kilkunastu tysięcy zarodników. Ilość sięgająca prawie 3 tysięcy tych grzybów szkodzi dla osób z alergią. Okres największego stężenia Cladosporium przypada na lato, czyli miesiące od czerwca do sierpnia. Nie oznacza to jednak, że objawy uczulenia nie mogą wystąpić także w sezonie jesiennym. Co ważne, ten rodzaj zarodników występuje na całym świecie.

Alergia na Cladosporium – objawy

grzyby-pleśniowe

Reakcje alergiczne  na Cladosporium mogą dotyczyć różnych układów organizmu. Uczulenie może być wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Alergie mogą spowodować także niektóre leki, do których produkcji wykorzystuje się właśnie grzyby. Wśród objawów najczęściej występujące są te, które dotyczą układu oddechowego. Kaszel, trudności z oddychaniem czy zapalenie błony śluzowej nosa to niektóre z nich. Alergia na Cladosporium może także prowadzić do astmy oskrzelowej. Zapalenie spojówek występuje znacznie rzadziej niż przewlekły kaszel, ale też może się pojawić. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Dodatkowo, roztocza kurzu domowego mogą zwiększać objawy alergii na Cladosporium, ponieważ ich białka stanowią idealną pożywkę dla ich większego rozwoju. System klimatyzacyjny może zwiększać ich ilość w powietrzu, dlatego osoby pracujące w takich pomieszczeniach mogą zaobserwować symptomy alergii na grzyby pleśniowe.

Alergia na Cladosporium – leczenie

Najlepiej unikać miejsc, w których stężenie grzybów jest największe. Należą do nich łazienki czy kuchnie. Grzyby spotkamy także w doniczkach, drewnie kominkowym czy nawilżaczach powietrza, czyli wszędzie tam gdzie jest wilgotno. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, takich jak leki wziewne. Skuteczną formą jest także odczulanie.

Alergia na Cladosporium jest diagnozowana dość często. Duża ilość zarodników grzybów w powietrzu ma wpływ na liczbę osób uczulonych. Pozostaje więc unikanie wilgotnych miejsc i odpowiednie leczenie objawów alergii.