Astma – najczęstsze powikłanie alergii
Alergia, zwłaszcza nieleczona, najczęściej prowadzi wprost do rozwoju astmy alergicznej. Objawy astmy występują wówczas napadowo i są związane z alergenami (pyłkami, pokarmem, czynnikami chemicznymi). W astmie na tle alergicznym występują okresy zaostrzenia choroby i remisji. W jej leczeniu najważniejsze jest opanowanie samej alergii. Brak czynników uczulających pozwala na kontrolowanie napadów duszności.
Choroby układu oddechowego
Alergia sprzyja chorobom górnych dróg oddechowych oraz ciężkim postaciom anginy i grypy. Nieleczona alergia może doprowadzić do zapalenia płuc i oskrzeli. Do stanu zapalnego dochodzi na skutek działania uczulających pyłków, pokarmów lub pasożytów. Podstawowymi objawami są przewlekły kaszel, duszności i zmęczenie. Nie występuje gorączka, a choroba jest oporna na antybiotykoterapię. W leczeniu pomocne jest usunięcie z otoczenia alergenów oraz wprowadzenie terapii antyalergicznej. Źle rozpoznane lub nieprawidłowo leczone zapalenie górnych dróg oddechowych może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest stanem bardzo poważnym i niewyleczalnym.
Problemy z katarem siennym
Alergiczny nieżyt nosa może doprowadzić do problemów z zatokami – stanów zapalnych, wirusowych i bakteryjnych zakażeń, przejścia w stan przewlekły. Z kolei zapalenie zatok może dawać kolejne powikłania: od zapalenia nerwu wzrokowego po zapalenie opon mózgowych. Katar sienny prowadzi także do zapalenia ucha środkowego, a w konsekwencji do trwałego uszkodzenia słuchu lub głuchoty.